Yangın Kapıları (Acil Çıkış Kapıları)

Yangın kapıları yangın merdivenlerinin duman ve alevden korunması, yangın zonları arasında yangın ve dumanın geçişinin önlenmesi için kullanılan insanların can ve mal güvenliğini sağlayan pasif yangın önlemlerinin en önemli parçasıdır.

YANGIN KAPISI ÖZELLİKLERİ

 • Her parçası sertifikalandırılmıştır.
 • Galvaniz veya DKP sacdan imal edilmektedir
 • Kasalar, çift parçalı ayarlı kasa (kasa+pervaz), tek parçalı (köşe) , duvar içi kasalı ve tolera kasalı olarak imal edilmektedir.
 • Renk ve kilitleri ile tek veya çift kanat olarak tasarlanabilir
 • EI 45, EI60, EI90 ve EI120 sınıfı çerçevesinde sertifikalandırılmıştır.
 • Galvaniz çelik pimli menteşe veya yaylı menteşe ile imalatı ve kurulumu yapılabilmektedir.   
 • Opsiyonel olarak eklenebilen ergonomik tutuş sağlayan panik bar sistemi ile tehlike anında kaçış planının daha seri işlemesini sağlamaktadır.
 • İstenilen RAL kodlarında pütürlü, düz mat veya gofrato dokularında Elektrostatik Toz Boyama uygulaması yapılabilmektedir.
 • Acil çıkış kapıları, farklı otomasyon ve aksesuar sistemleri ile birleştirilerek, günlük kullanımda sürekli açık kalsa dahi yangın ihbar sistemine bağlanarak, kapının otomatik olarak kapanması ile duman veya alev geçişinin engellenmesi sağlanabilir.
 • Sıcaklıkla genleşerek dumanı sızdırmayan özel conta ve ateşe dayanıklı cam takılabilme özelliği bulunmaktadır.
 • Ayarlanabilen menteşelere sahip olup farklı yönlere açılım imkanı (sağ-sol ve iç-dışa doğru açılım) sağlamaktadır.
 • Opsiyonel olarak duman sızdırmazlık sağlayan kapı altı giyotini, yangına dayanıklı hidrolik ve yaylı menteşe eklenebilmektedir.

Kullanım Alanları

Yangın kapıları okullar, hastaneler, alışveriş merkezleri, endüstriyel tesisler, tiyatro sinema gibi gösterim salonları, fuar toplantı kongre gibi toplanma amaçlı binalar, iş merkezleri ve konutlarda kullanılmaktadır. Sahip olduğu yangın dayanımı, duman ve alev geçirmezlik özelliği, dışarıdan kilitli olsa bile içeriden sürekli çıkış imkanı veren panik bar sistemi sayesinde yangın vb durumlarda hızlı ve güvenli tahliye imkanı sağlar. Kapılar yer aldığı mekanın kullanıcı sayısı göz önünde bulundurularak tek kanatlı veya çift kanatlı olarak imal edilmektedir.

Tek Kanatlı yangın kapıları, kalın duvarlarda ve dıştan pervaz uygulaması problemli yerlerde tercih edilir. Görünümü açısında daha ince bir görünüm sağlar. Montajı kolaydır. Pervazın iki tarafından duvara, demir profil vb unsurlara montaj edilir. Montajdan sonra pervazsız olan bölüme duruma gore alçı uygulaması isteyebilir. Maliyet açısından diğer kapılardan daha ekonomiktir.

Çift kanatlı yangın kapıları, uygulamalarında kanatlardan biri sabit diğeri hareketlidir. Sabit kanada alt üst sürgü ve arka kol uygulandığı gibi, dikey panik bar uygulanarak her iki kanadın da aynı anda açılması sağlanarak daha fazla insanın geçişine yada tahliyesine olanak verir. Bazı mekanlarda (özellikle AVM lerde yada otellerde restaurant giriş çıkışlarında) paik bar dış çubuklarında koruyucu metal kanallar kullanmaktayız.

Artedoor müşterilerine sahip olduğu tecrübe ve bilgi birikimini kullanarak. Sertifikalı Yangın Kapıları, Metal kapılar ve endüstriyel kapılar üretim hizmetleri vermektedir.